loading

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Marmara’daki deniz salyası sorunuyla ilgili 4 Haziran’da çalıştay düzenleyecek.

  • Anasayfa
  • Blog
  • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Marmara’daki deniz salyası sorunuyla ilgili 4 Haziran’da çalıştay düzenleyecek.
07Haz

Atıklar sonucu oluşan deniz salyası Marmara’yı nefessiz bıraktı, oksijen oranı kritik seviyenin altına düştü. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sorunun çözümü için harekete geçti.

Alınacak önlemler ve izlenecek yol haritası tek tek masaya yatırıldı. Konunun detaylarına TRT Haber ulaştı.

Marmara Denizi’ne özel koruma eylem planı hazırlama kararı alındı. Eylem planının ayrıntılarını Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum paylaşacak.

Deniz salyasının nedeni olarak görülen atıklara denetim başladı. Marmara’daki tüm artıma tesisleri denetlenecek, gerekli şartları sağlamayanlara idari yaptırım uygulanacak.

6 Haziran’da eylem planı açıklanacak

4 Haziran’da konuyla ilgili çalıştay düzenlenecek. Denizin kabusu, bütün yönleriyle bilimsel veriler ışığında ele alınacak.

Marmara’nın temizlenmesi için kritik tarih 6 Haziran. Bakan Kurum, Marmara’ya komşu illerin belediye başkanları ile görüşecek.

Çalışmalara bu toplantıda alınacak kararlar yön verecek. Toplantı sonrası Marmara Denizi Koruma Eylem Planı açıklanacak.

Biyolojik arıtma tesisleri gündemde

Peki Marmara Denizi, deniz salyası kabusundan nasıl temizlenecek?

En etkin çözüm olarak azot ve fosfor birikiminin önlenmesi öne çıkıyor. Belediyelerin arıtma tesislerini tam kapasite ile çalıştırması da önemli maddeler arasında. İleri arıtmanın yerine, biyolojik arıtma tesislerinin kurulumu öneriliyor.

Bakan Kurum: Hep birlikte çözüm üreteceğiz

Bakan Kurum da Twitter hesabından konuyla ilgili açıklama yaptı.

Mavi vatanı tehdit eden önemli sorunlardan birinin deniz salyası olduğunu belirten Kurum, yerel yönetimler ve üniversitelerle birlikte çalıştıklarını belirtti:

“Marmara Denizinde görülen ve hepimizi derinden etkileyen çevresel soruna da yine hep birlikte-ortak akılla-çözüm üreteceğiz. Bakanlık olarak 300 kişilik ekibimizle Marmara Denizi’nde 91 noktayı, karada da tüm arıtma tesislerini ve kirlilik kaynaklarını denetliyoruz. Alınan örnekleri Çevre Laboratuvarımızda inceliyoruz. Bu çalışmalarımızı yerel yönetim ve üniversitelerimizle birlikte yürütüyoruz.

Bu konuda belediyelerimize büyük işler düşüyor. Çözüme herkesi dahil ederek tüm tarafların katılımıyla 4 Haziran’da “Marmara Denizinde Müsilaj Sorunu ve Çözüm Önerileri” çalıştayımızı yapacağız. 6 Haziran’da da “Marmara Denizini Koruma Eylem Planı”nı kamuoyuyla paylaşacağız.”

Kategori: Uncategorized